Правила
Номінації «Рапіра Ренесансу»
Спорядження
1.1 Захисне спорядження
1.1.1. Захисне спорядження учасника змагань має в мінімальному варіанті включати в себе захист корпусу, колін, ліктів, зовнішнього або внутрішнього додаткового захисту грудної клітини, фехтувальні рукавички з високою крагою, захист шиї з вбудованим клинкоуловлювачем, захист голови і пахової зони.
1.1.2. Захисне спорядження голови має включати в себе фехтувальну маску міцністю 1600NW, підсилену додатковим захистом потилиці.
1.1.3. Захисне спорядження, що прикриває корпус та руки має включати в себе стьобані або комбіновані (із сталлю, пластиком, шкірою або іншим щільним матеріалом) куртки (колети, дублети і т. і.) без розрізів в зоні ліктя, пахв і т.д., що забезпечують надійний захист.
1.1.4. Захисне спорядження, що прикриває долоні і кисті рук має являти собою рукавички з високою крагою, що надійно закривають долоні та зону кисті, обладнані додатковим захистом у вигляді пластикових, шкіряних або виготовлених з іншого щільного матеріалу накладок, розміщених в зоні кисті та тильної сторони долоні.
1.1.5. Захисне спорядження пахової зони має включати в себе спортивну ракушку відповідного розміру, що забезпечує надійний захист.
1.1.6. Захисне спорядження учасника повинно повністю прикривати зазначені зони та не мати щілин та зазорів.
1.1.7. Всім учасникам змагань рекомендується забезпечити себе додатковим захистом суглобів або вразливих місць.
1.1.8. Захисне спорядження, як і одяг учасника, повинно мати акуратний зовнішній вигляд, бути чистим та без великих зовнішніх пошкоджень (навіть якщо вони не впливають на захисні характеристики). Не дозволяється використання камуфляжного забарвлення у будь-яких видимих елементах одягу або спорядження. Не дозволяється використання більш ніж трьох основних кольорів у захистному спорядженні. Заборонено використання яскравих, кислотних кольорів у спорядженні.
1.1.9. У якості взуття має використовуватись спортивне взуття, або взуття від історичного костюму (стилізація середньовіччя). Не допускається використання сучасних військових черевиків, класичних туфлів. Взуття має бути змінним, забороняється приймати участь у турнірі у брудному вуличному взутті.
1.1.10. Не допускається використання в якості захисного спорядження корпусу та рук набивних простьобаних військових спецівок, або будь-яких аналогів, що не призначені виробником безпосередньо для захисту під час змагань з фехтування.
1.1.11. Заборонено до використання в якості захисного спорядження металевих елементів середньовічного обладунку, за виключенням так званих “бригантних” обладунків, а також елементів захисту пахової зони та стоп, за умови, що вони мають охайний вигляд.
1.2. Основне атакуюче спорядження
1.2.1. До використання на турнірі допущені металеві репліки так званих рапір Ренесансу (надалі іменується «рапіра»), що добре йдуть на вигин при уколі. Організатори рекомендують використовувати репліки від таких виробників як “Pike Armory”, “HF Armory”, “Dynamo Fencing”, “Чорна Ватра” або аналогічні ним за характеристиками.
1.2.2. Клинок рапіри не повинен мати зарубок, сколів або інших видимих структурних пошкоджень, що можуть призвести до поломки спорядження.
1.2.3. Вага рапіри має становити не менше ніж 1000 грам і не більше ніж 1300 грам.
1.2.4. Загальна довжина рапіри має становити не більше 125см.
1.2.5. Рапіра має бути обладнана якісним пуантаре. Заборонено використовувати у якості пуантаре монети, скотч, ізоляційну стрічку і т. і.
1.2.6. Рапіра повинна мати помітний та яскравий кольоровий маркер на пуантере, або одразу під ним, у випадку коли неможливо зафіксувати його на кінці рапіри. Маркер має бути міцно закріплений, та виготовлений з тривкого до ударних навантажень матеріалу. Організатори рекомендують використовувати з метою маркування яскраву ізоляційну стрічку. У випадку, якщо в ході поєдинку маркер буде втрачено, учасник та/або суддівська колегія зобов’язані зупинити поєдинок для відновлення маркування.
1.3. Додаткове атакуюче спорядження
1.3.1. В якості додаткового атакуючого спорядження (версія «Рапіра-Дага») використовуються макети середньовічних фехтувальних кинджалів (надалі іменується «дага»).
1.3.2. Загальна довжина даги має складати не більше 60 сантиметрів.
1.3.3. Клинок даги при уколі має вільно йти на згин, при навантаженні відхилення пуантаре від осі клинка має складати не менше 10 сантиметрів. Після відхилення клинок має самостійно приймати початкове положення.
1.3.4. Клинок даги повинен не мати зарубок, великих сколів або інших видимих структурних пошкоджень, що можуть призвести до поломки спорядження.
1.3.5. Клинок даги має бути обладнаний якісним пуантаре.
1.3.6. Дага повинна мати помітний та яскравий кольоровий маркер на пуантере, або одразу під ним, у випадку коли неможливо зафіксувати його на кінці даги. Маркер має бути міцно закріплений, та виготовлений з тривкого до ударних навантажень матеріалу. Організатори рекомендують використовувати з метою маркування яскраву ізоляційну стрічку. У випадку, якщо в ході поєдинку маркер буде втрачено, учасник та/або суддівська колегія зобов’язані зупинити поєдинок для відновлення маркування.
1.3.7. Дага, що не відповідає пунктам 1.3.2 – 1.3.7 не буде допущена до використання у змаганнях.
1.3.8. Організатори залишають за собою право не допустити до використання на Турнірі будь-яке спорядження на свій розсуд, навіть якщо воно відповідає всім характеристикам, зазначеним у розділах 1.1, 1.2, 1.3.
2. Суддівство
2.1. Загальні положення
2.1.1. Суддівство на ристалищі забезпечується Головним та Боковими суддями.
2.1.2. Бокові судді за допомогою прапорців сигналізують Головному судді про хід бою.
2.1.3. Головний суддя стежить за ходом бою, відслідковує сигнали Бокових суддів, розбирає фехтувальний момент, виносить Зауваження, Попередження і Дискваліфікації і приймає остаточне рішення про призначення балів.
2.1.4. Тільки Головний суддя має право подавати команду «Бій». Команда «Стоп» подається, як Головним, так і Боковими суддями.
2.1.5. Той факт, що Судді не помітили критичного порушення правил (або помітили не одразу) не є мовчазним погодженням Суддівської колегії залишити порушення без відповідного штрафу.
2.1.6. У випадку, якщо учасник не погоджується із рішенням Суддівської колегії щодо рішення по результату конкретного раунду, він може подати апеляцію одразу після оголошення результату раунду (але до надання Головним Суддею команди “Бій”), або протягом 5 хвилин після закінчення поєдинку, надавши в доказ своїх слів якісну відеозйомку спірного раунду, де можна чітко побачити та/або почути всі дії, що відбуваються на ристалищі, включно з оголошенням результату раунду від Головного Судді.
2.1.7. Розгляд апеляції в будь-якому випадку відбувається в перерві між поєдинками. Розгляд апеляцій під час проведення поєдинку заборонений.
2.1.8. Апеляція розглядається тільки в тому випадку, якщо рішення по раунду вплинуло на результат поєдинку, та призвело до невірного визначення переможця поєдинку. У випадку, якщо апеляція, що була подана під час поєдинку не впливає на результат, кількість апеляцій у сторони, що заявила протест, зменшується на 1.
2.1.9. Апеляції не приймаються у випадку якщо відео знято з ракурсу, що не дає повного огляду ситуації.
2.1.10. Апеляція може бути відхилена, якщо відеозйомка спірного раунду демонструється на телефоні, або іншому пристрої, з діагоналлю екрану менше 7 дюймів.
2.1.11. Обмеження часу на розгляд апеляції дорівнює 5 хвилинам. По закінченню цього терміну Головний Суддя повинен прийняти рішення по апеляції, відхиливши або задовольнивши її.
2.1.12. У випадку, якщо суддівська колегія, що приймала участь у суддівстві поєдинку, раунд з якого подається на апеляцію не може дійти згоди, для вирішення ситуації можуть залучатися судді, які не приймали участь у суддівстві даного поєдинку. В такому випадку цим суддям не доводять розбір фехтувального моменту, та думки Головного та Бокових суддів, що судили поєдинок, щодо цього фехтувального моменту.
2.1.13. Апеляція розглядається за наступним регламентом:
2.1.14. Учасникам (або іншим особам, що представляє інтереси учасників) заборонено втручатись в процес прийняття рішення по апеляції суддівською колегією, намагатись змінити рішення колегії в будь-який бік, розмовляти із суддями під час розгляду апеляції. Під час розгляду апеляції всі учасники мають знаходитись від суддівської колегії, що розглядає апеляцію на відстані не менше двох метрів, щоб не створювати тиску на суддів та забезпечити прийняття максимально вірного та неупередженого рішення. Порушення регламенту розгляду апеляції може нести за собою штрафні санкції від зауваження до дискваліфікації тому учаснику, з богу якого подається апеляція.
2.1.15. У випадку, якщо після розгляду апеляції Судді задовольняють її, змінюючи кінцевий рахунок поєдинку, та призначають екстра-раунд тривалістю 30 секунд, для визначення остаточного переможця. Екстра-раунд починається з рахунком, що був прийнятий вірним за результатами апеляції. До суддівства екстра-раунда призначаються всі вільні судді турніра. У випадку, якщо кількість балів, набраних одним або двома учасниками в ході екстра-раунду перевищує максимальну кількість балів, що можуть бути призначені учаснику в ході поєдинку, кінцевий результат зменшується пропорційно (для прикладу: якщо учасники при максимально можливих 10 балах отримають в ході екстра-раунду рахунок 14-11, то кінцевий результат поєдинку буде зарахований як 10-7). Апеляції на екстра-раунд не приймаються. Під час екстра-раунду не діє правило взаємної поразки по результату взаємних уражень. В усьому іншому правила екстра-раунду відповідають Правилам та Регламенту турніру.
2.1.16. У випадку, якщо суддівська колегія задовольняє апеляцію, що подається на результат поєдинку, що закінчився взаємною поразкою, спричиненою трьома взаємними ураженнями, та, згідно результатів апеляції, одне із взаємних уражень визнається незарахованним, поєдинок має бути продовжений із збереженням рахунку та таймінгу, які мали місце на момент винесення рішення про взаємну поразку і з урахуванням перерахунку згідно результатів апеляції.
2.1.17. Кількість апеляцій на версію обмежена двома апеляціями на учасника. У випадку, якщо подана учасником апеляція задовольняється Суддівською колегією, то кількість апеляцій, що залишилися у учасника, не зменшується. У випадку, якщо Суддівська колегія відмовляє у задоволенні апеляції, кількість апеляцій, що залишилися у учасника, зменшується на 1.
2.1.18. Учасник може самостійно зупинити поєдинок шляхом підняття неозброєної руки (або руки, що тримає додаткове атакуюче спорядження) вгору та два рази явно стукнути ногою по поверхні ристалища. Для забезпечення особистої безпеки рекомендується попередньо відійти від супротивника на безпечну дистанцію. Може бути використано у випадку виникнення поважної причини, такої як заміна або ремонт спорядження, у випадку отримання травми або як сигнал до того, що учасник більше не може продовжувати бій.
2.1.19. Загальний час, на який учасник може самостійно призупинити проведення поєдинку дорівнює 60 секундам за весь поєдинок. У випадку, якщо даний час вичерпано, Суддівська колегія залишає за собою право відмовити учаснику у праві самостійно призупиняти поєдинок, за винятком того випадку, коли участник не може/не бажає проводити поєдинок далі. В такому випадку учаснику призначається технічна поразка із рахунком 10-0 на користь опонента.
2.1.20. Учасник може делегувати повноваження на подачу апеляцій, слідкування за станом спорядження та вирішення інших спірних питань, а також прийняття рішення про свою неспроможність продовжувати поєдинок своєму тренеру, керівнику секції або іншій уповноваженій особі. Про дане рішення учасник має сповістити Суддівську колегію перед початком поєдинку або під час реєстрації. Правила щодо зупинки поєдинку уповноваженою особою ідентичні із правилами щодо зупинки поєдинку учасником і регламентовані пунктами 2.1.16 і 2.1.17 даних Правил. Дане рішення не має зворотної дії до закінчення поєдинку.
2.1.21. Учасник змагань має право вимагати заміни Головного та/або Бокових суддів перед початком поєдинку або в перерві між раундами один раз за бій. Задоволення даної вимоги залишається на розсуд Головного судді ристалища.
2.1.22. У випадку втрати одним із учасників основного атакуючого спорядження у версії “Рапіра-Соло”, якщо протягом 5 секунд чистого часу жоден з учасників не виконав результативної дії, суддівська колегія має зупинити поєдинок. Після того, як учасники повернуть собі атакуюче спорядження та займуть стартові позиції, поєдинок буде продовжений із збереженням рахунку.
2.2. Критерії оцінки результативних дій
2.2.1. Як результативні зараховуються виключно якісні, сильні, акцентовані удари або уколи рапірою (далі – туше).
2.2.2. У версії «Рапіра-Дага» під час атаки дагою зараховуються виключно уколи. Для зарахування уколу достатньо намітити його, не обов’язково проводити акцентований і амплітудний замах.
2.2.3. У випадку, якщо у версії “Рапіра-Дага” результативна дія настала внаслідок одночасного ураження супротивника і основним і додатковим атакуючим спорядженням, зараховується результат дії того спорядження, що приносить більше балів в даному випадку.
2.2.4. Як допоміжні критерії оцінки Суддями використовуються наступні параметри:
Дані критерії не є абсолютними, Судді використовують їх як допоміжні. Основним критерієм оцінки виконаних дій на ристалищі лишається виключно особистий досвід Суддів.
2.2.5. Під час поєдинків діє система афтерблоу, яка полягає в тому, що якщо учасник наніс супротивнику туше, але супротивник встиг нанести йому туше у відповідь в рамках наступного темпу, то учасник, що наніс туше першим отримує мінус один бал до зароблених за свою дію.
Як приклад:
2.2.6. Учасник, що відповів на удар/укол не отримує балів.
2.2.7. Учасникам слід розрізняти взаємні ураження і афтерблоу. Афтерблоу – це «удар відплати», а не взаємний програш, як у випадку із взаємними ураженнями.
2.2.8. Після результативного уколу в зону голови система афтерблоу не діє.
2.2.9. У випадку, якщо результативна дія з боку одного з учасників настає в момент, коли Головний суддя сигналізує команду “Стоп”, яка була спричинена закінченням часу поєдинку, на розсуд Головного судді дана дія може бути зарахована.
2.3. Інші положення
2.3.1. Учасник змагань зобов’язується слідувати всім пунктам даних правил, а у випадках, що ними не врегульовані, діяти згідно норм спортивної етики та законодавства України.
2.3.2. Судді зобов’язуються безпристрасно та максимально кваліфіковано в рамках своїх компетенцій оцінювати якість дій, що виконуються учасниками під час поєдинків.
2.3.3. Суддівська колегія залишає за собою право запрошувати до участі у суддівстві учасників змагань (за умови їх беззаперечної згоди) в якості Бокових суддів для забезпечення більш якісного суддівства.
2.3.4. Учасник, що приймає участь у суддівстві зобов’язується безпристрасно виносити рішення згідно з Регламентом і Правилами Турніру.
2.3.5. Дії, що здійснюються учасником на ристалищі не мають бути спрямовані на нанесення травми будь-якому з учасників Турніру. У випадку, якщо спортсмен розуміє, що його дія може призвести до травми будь-кого з присутніх на Турнірі осіб, він має зупинити цю дію, або, якщо це неможливо, докласти всіх зусиль до того, щоб мінімізувати негативні наслідки своїх дій.
2.3.6. З метою уникнення травматизму у випадку, якщо учасники змагань під час проведення поєдинку увійшли в клинч (близький контакт із утриманням супротивника руками або зв’язуванням атакуючого спорядження супротивника за допомогою рапіри або даги), Головний суддя має зупинити поєдинок командою «Стоп» після 5 секунд продовження взаємодії в клинчі без туше з боку одного з супротивників.
2.3.7. У випадку втрати в процесі поєдинку одним з учасників атакуючого спорядження поєдинок продовжується до результативної дії з боку одного з учасників.
2.4. Штрафи та дискваліфікація
2.4.1. На Турнірі діє система штрафних санкцій, що накладаються за заборонені дії, вчинені під час поєдинків.
2.4.2. Штрафні санкції поділяються на Зауваження, Попередження та Дискваліфікацію.
2.4.3. Зауваження призначаються за невеликі порушення правил та регламенту Турніру.
2.4.4. Попередження призначаються за грубі порушення Правил та Регламенту Турніру. Суддівська колегія залишає за собою право призначати кілька Попереджень за одне порушення.
2.4.5. Дискваліфікація – виключення учасника з турнірної таблиці з подальшою ануляцією результатів всіх проведених їм до цього поєдинків у поточній групі, та результатів всіх майбутніх, ще не проведених їм поєдинків. Після Дискваліфікації учасник не може надалі приймати участі в Турнірі як учасник змагань або Суддя. Під час вибуття учасника зі змагань з будь-якої причини застосовується Дискваліфікація. Після винесення Дискваліфікації учасник за будь-якої умови не може бути повернутий до турнірних таблиць та продовжити участь у змаганнях.
2.4.6. Зауваження та Попередження мають накопичувальну систему протягом Турніру.
2.4.7. Три Зауваження дорівнюють одному Попередженню
2.4.8. Три Попередження дорівнюють Дискваліфікації.
2.4.9. За Попередження і деякі типи Зауважень учасник Турніру отримує штрафні бали, що віднімаються від зарахованих учаснику балів в ході поєдинку. У випадку, якщо кількість набраних учасником балів менша, ніж кількість нарахованих йому штрафних балів, бали за наступну його результативну дію не зараховуються.
2.4.10. Результативні дії, що були виконані Учасником після моменту порушення правил, але до моменту команди «Стоп», що надійшла від Головного судді, не зараховуються.
2.4.11. Суддівська колегія залишає за собою право призначати Зауваження, Попередження та Дискваліфікацію згідно поточної ситуації на ристалищі навіть якщо вони не перераховані в пунктах 2.4.13-2.4.15, але не регламентовані іншими пунктами даних Правил.
2.4.12. Зауваження та Попередження сумуються протягом проведення однієї Версії. Дискваліфікація призначається на весь Турнір.
2.4.13. Зауваження можуть призначені за наступні дії:
2.4.15. Дискваліфікація може бути призначена за наступні дії: